Skip to content

Ready? Jump!

September 18, 2010

Ookay. So, why is it that everytime when we go visit a relative of us, mum and sis are absolutely everytime the last ones to leave house? I mean, everytime!

That’s why i’m writing this, got bored, you know. Of waiting.

Mum is always running around in the house, just as we’re preparing to leave. Lifts that, changes that, tidies here, sweeps there, windows, doors, cables, clothes. God, she isn’t even ready yet! Not that she’s putting on makeup or something (why paint the face? clown a bit? -my point-). She’s just never ready. Always has something to do.

Then we get in the car? Yeah, we do, and “wait” she says. Forgot to take the bin out or the wastefood to give the street cats, dogs or the laundry – “If i don’t take them inside, they’ll lose color”, or give the key to the neighboor -you know, maybe bro forgot his =s – or …

See? I’m still writing, because they’re still not ready. And don’t get it wrong, it’s not like this was an unplanned visit or something, no, – opposite exactly, she knew about that ages ago =s

Everytime I go through this, I say to myself, “I won’t get in the car unless they do, too.” or “I won’t get ready unless they do, too.” or “I won’t tell them to ‘Hurry up, for God’s sake!’ ever again because they won’t.”

But I still do.

Advertisements

From → Scribbles

6 Comments
 1. “Everytime I go through this, I say to myself, “I won’t get in the car unless they do, too.” or “I won’t get ready unless they do, too.” or “I won’t tell them to ‘Hurry up, for God’s sake!’ ever again because they won’t.”

  But I still do. ”

  u know the answer isn t it :)

  this whole process still in ur tolerance zone :) yeah ur complaining but thats all.your disturbance/pain not enough to take action.

  well its just a family. i have same expereince…. mum lets go -ok. (10 min later)
  -dad lets go. -ok tell ur mother. -mum lets go(rising heat in my head) ok. 10 mins later. mumy just what the hell r u doin ha ? just grab your bag and go to the car or i’ll take damned car and dad and kids and go to the home. in the process im leavin u behind, u got this ?

  10 min later everybody ready in car with bad mood.

 2. “Just grab your bag” .. hehe =) .. sandığınız kadar basit olsa keşke.

  Ve 10 dakika? Bir annenin 10 dakikada hazırlanmasını beklemek hayalden öte değil söyleyeyim =) .. sen de tolerans aralığını genişlet istersen.

  And, in the end, I still love my mum.

 3. :) müslüman öğretileri bağlıyor elimi kolumu diyorsun.

  anneye babaya saygıda kusur etme olayı.

  26 yaşında birinin çocuk gibi arabada bekleyeceğini düşünebiliyormusun gerçekten de.

  Tatlı dille bazen büyükleri silkelemek gerekebilir. Önemli olan kalp kırmamak tabiki. Burda senin kişiliğininin karşıdaki ağırlığıda önemli tabiki.

  Ama senin yönteminde yanlış olan bir şey yok. Sen sağlık olsun sabrederim diyorsun. Bende aynı şeyi diyorum ancak bir yere kadar.

  Bende sabrediyorum ancak tolerans sınırlarım çok değişkendir. Bazen sabrım sinir bozucudur ama bazende anında patlar kaosa çeviririm ortalığı.

  Yani bizdeki bu muhabbet senin sezdiğin kadar katastrofik değil. Klasik bir şey yani. Babam da benim gibi gitmek ister valide sultan uzatır…

  ASlında birazda adetten değilmidir bu. Hai bana kalsa ben kalıcamda işte eşim gitmek istiyor işleri var filan. Hani birazda siz olay çıkartın kalkıp gidelim martavalı.

  aman her neyse. Sev aileni tabi. onlardan başka kimsen yok.

 4. Bu öğretilerin doğruluğuna inandığım için Müslümanım ya zaten =)
  de… mesele o değil. Ben onları basitçe böyle kabullendim: Ablam ve annem geç kalır. Herhangi bir öğreti ilen ilgisi yok.

  Ve arabada beklemenin yaşla ne ilgisi var çözemedim. 6 yaşındaki yiğenim de söylenir: hadi dede gidelim ya.

  Ve adetler… adetler güzeldir =) bizi biz yapanlar. Modernleşme yolunda orada burada kaybedilmeselerdi belki asya hayranlığı olmazdı bizde de. Ne olduğumuzu bilemeyince, bilenlere özeniyoruz. Asya olayını seninle konuşmuştuk diye hatırlıyorum?

  Velhasılı kelam, ailemden daha yakın olan dostlarım var, fazlasıyla bağlı olduğum, ama aile güzeldir. Yine öğreti ilen ilgisi yok. Sadece, doğru olan bu olduğu için. Cuk diye oturan. Dünyayı düzene koyan =)

 5. 6 yaşındaki kuzenin sinirlendiği zaman ne yapabilir sence ?

 6. İyi ya, o da birşey yapamaz. Demek istediğim çocuk deyip geçmemek gerektiği, o da insan sonuçta, ha o beklemiş, ha ben beklemişim, aynı şey.

  Tartışmamız da çocukçalaşıyor bu arada =)

  Bekletmelerinin doğruluğuna inandığımdan değil. Ama kadınların hazırlanması daha uzun sürer, normaldir. Sizin gibi bi telefon bi araba anahtarı alıp evden çıkmakla olmuyor. Oturup bir gün izleyiver anneni, ne yapıyor bu kadar uzun sürecek =) boş boş duruyorsa, kızabilirsin.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: